Buzdolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Buzdolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Beyaz eşya grubunun vazgeçilmez parçalarından biri olan buzdolabı gerek yaz aylarında gerekse de kış aylarında hayat kurtaran bir üründür. Fakat buzdolabı seçmek gerçekten uğraş gerektiren gerektiren bir iştir. Buzdolabı seçiminde bazı noktalar üzerinde özellikle durmak gerekir.

  1. Buzdolabı seçiminde yer konusuna dikkat edilmelidir. Mutfağın büyüklüğü bu konuda buzdolabı almak isteyenler için yol gösterici olacaktır. Büyük bir buzdolabı almak isteyenler öncelikle büyük buzdolabının mutfakta nasıl duracağını hesaplaması gerekir.
  2. Buzdolabı alırken evde yaşayan kişi sayısı da önemlidir kalabalık bir evin daha büyük bir buzdolabına ihtiyacı olacaktır. Eğer ki evde kişi sayısı az ise daha küçük bir dolap yeterli olacaktır.

Yeni nesi buzdolaplarında oldukça fazla çeşit bulunuyor bu nedenle buzdolabı almadan önce hangi tipte bir buzdolabı almak istenildiği de önemlidir. Örneğin yeteri kadar yer var ise ya da mutfak genişse çift kapılı bir buzdolabı tercih edilebilir. Ayrıca bu konuda alışkanlıkların da önemi fazladır. Kullanıcı, dondurucu kısmını altta kullanmaya mı yoksa üstte kullanmaya mı alışkın bunlar önemli noktalardır. Çünkü insanın alışkanlıklarından vazgeçmesi hiç de kolay bir durum değildir.

2015cool_energy-label-aplus

Enerji Tasarrufuna Dikkat

Eski bir buzdolabı kullananlar bilir ki her ay gelen elektrik faturasını buzdolabı gibi sürekli çalışan beyaz eşyalar yükseltir. Bu nedenle yeni nesil buzdolabı almak gelen elektrik faturasını da oldukça düşürecektir. Çünkü yeni nesil buzdolapları üretilirken artık doğa dostu olarak, haliyle de enerji tasarruflu üretiliyor. A, A+ şeklinde kategorize edilmiş olan buzdolaplarında enerji sarfiyatı minimum seviyededir.

Örneğin A+ bir buzdolabı B sınıfı bir buzdolabından daha az enerji tüketmektedir ve bu da daha az elektrik faturası demektir. Bu neden ile eskimiş bir buzdolabını yenilemek için dolabın tamamen bozulmasını beklemek yerine kabarık faturalardan kurtulmak için A enerji sınıfına dahil olan bir buzdolabı ile yenilemek daha doğru olacaktır.

Buzdolabını değiştirmeden önce dolap tipleri hakkında da bilgi sahibi olmanın faydaları vardır. Çünkü buzdolabı çeşitleri artık oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Bu neden ile dolap tipleri hakkında bilgi sahibi olmak karar vermeyi de kolaylaştıracaktır.

Buzdolabı Çeşitleri

Buzdolabı çeşidine karar vermek için en etkili 2 kriter söz konusudur. Bunlardan biri mutfakta buzdolabı için ayrılan alan ikincisi ise de ihtiyaç duyulan kapasitedir. Eğer ki bu iki kriter dikkatli bir biçimde analiz edilerek seçim yapılırsa buzdolabından alınacak verim üst düzey olacaktır. Tek kapılı dolaplar buzdolapları hayatımıza girdiğinden bu yana halen varlığını sürdürüyor. Özellikle tek başına yaşayanlar için oldukça ideal olan bu dolapların yeni üretimleri de enerji tasarrufu sağlayan özelliktedir.

  1. Tek kapılı buzdolaplarının artısı yer konusunda sıkıntı yaşanmamasıdır. Zaten küçük ebatlara sahip olması sebebi ile her tür genişlikteki mutfaklara rahatlıkla sığacak ebatlardadır.
  2. Tek kapılı buzdolaplarının eksi yanı ise iç hacminin yeteri kadar geniş olmaması ve dondurucu bölümünün de oldukça küçük olmasıdır. Ayrıca gıdaları dondurma özelliği yeteri kadar hızlı değildir.

samsung-1915985455-tr-feature-top-mount-freezer-rt46k6000s8-56975073

Çift kapılı buzdolapları ise son yıllarda neredeyse her evde kullanılan ve buzdolabı çeşitleri arasında da an çok tercih edilen dolap tiplerinden biridir. Çift kapılı buzdolapları da genellikle A sınıfı enerji ile üretildikleri için enerji konusunda tasarruf yapan buzdolapları arasındadır. Farklı hacim ve ebatlarda üretilen çift kapılı buzdolapları seçiminde yine kişi sayısı ve mutfak ölçüleri önemli olacaktır.

  1. Çift kapılı buzdolaplarının artı yanı dondurucu kısmının konumu kullanıcı tarafından seçilebilir. Çift kapılı buzdolaplarında dondurucular her ne kadar üstte olur gibi bir yaygın anlayış olsa da artık dondurucu kısmını altta görmek de mümkündür. Bu seçimi de yapmak tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır.
  2. Çift kapılı buzdolabında eksi taraf ise buzdolabındaki dondurucu hacminin dolapların geneline göre daha sınırlı düzeyde tutulmuş olmasıdır.

samsung-1915985455-tr-feature-top-mount-freezer-rt46k6000s8-56975073

Fransız tipi diye anılan buzdolapları ise oldukça geniş iç hacmi dolabın çekiciliğini arttırıyor. Fransız tipi buzdolabında dolap kısmı çift kapılıyken dondurucu kısmı tek kapılıdır. Bu da dondurucu alanının bölme ile kesilmediği için daha geniş olduğunu gösterir. Yer konusunda oldukça geniş bir alan isteyen dolap diğer tiplere göre daha çok enerji harcar.

  1. Modern bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra iç raflarının da geniş olması her ebatta tencerenin dolaba rahatlıkla sığmasını sağlar. Dondurucu kısmı hızlı dondurma özelliğine de sahiptir. Bunlar da Fransız tipi dolapların artısıdır.

tr-french-door-rf85k90127f-rf85k90127f-tr-005-front-open-with-food-up-1

Gardırop tipinde üretilen buzdolapları üretilmeye başladığından bu yana aslında pek çok hanımın gözde tasarımlarından olsa da bu tip de bir buzdolabını kullanabilmek için oldukça geniş bir mutfağa sahip olmak gerekir. Gardırop tipi buzdolapları oldukça geniş bir iç hacme sahip olması market alış verişlerinden sonra yer konusunda sıkıntı yaşamamak adına oldukça artı bir durumdur. Bu tip buzdolaplarında raf sayılarının fazla olması dolaba artı puan kazandırıyor. Ayrıca dondurucu kısmı çeşitli bölmelere ayrıldığı için yiyeceklerin saklanması ve gerek duyulduğunda kolaylıkla çıkarılması oldukça önemli bir konudur.

  1. Gardırop tipine sahip buzdolaplarında dolabın yapısı gereği rafların enine genişliği oldukça dardır. Bunun yanı sıra diğer buzdolabı çeşitlerine göre bir miktar pahalıdır. Tüm bunların dışında ise gardırop tipi buzdolapları alan konusunda seçicidir.

Konumlandığı Alan

Buzdolapları özellikle fırın ya da ocak gibi cihazların yakınına yerleştirilirse dolap bundan olumsuz etkilenir. Ayrıca dolap seçiminde dolabın No-Frost oluşu, inox teknoloji ile üretilmiş olması, renk seçimi gibi konularda oldukça önemli konular arasındadır.

Kullanıcı buzdolabından beklentisini iyi bilirse seçimi de o kadar başarılı olacaktır.

buztikEtiketler: Buzdolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Aralık 28, 2018
Listeye dön