Mikrodalga Fırınlar Hakkında Bilmediğimiz Mikrodalga fırınlar nasıl çalışır? Tüm merak ettiklerimiz

Mikrodalga Fırınlar Hakkında Bilmediğimiz Mikrodalga fırınlar nasıl çalışır? Tüm merak ettiklerimiz

Percy Spencer, magnetron’u radar olarak kullanmayı planlarken, cebindeki çikolatanın erimesiyle mikrodalga enerjisinin yiyecekleri ısıtabileceğini keşfetmiştir.

917VS7q-1xL

1947’de bu buluşunun patentini almış ve ilk mikrodalga fırını 1,8 metre boyunda ve 340 kg ağırlığında olarak tasarlamıştır.

Microwave_Ovens_Radarange

 

Mikrodalga fırın, 1947’de mutfak eşyaları üreticisi olan Raytheon şirketince “Radarange” adıyla kamuoyuna duyurulmuş olsa da, gerek fiyatının çok yüksek oluşu gerekse büyükçe bir buzdolabı boyutlarında olması nedeniyle ticari olarak pek ilgi görmedi.

ZbsEUqM

 

Evlerde kullanılan ilk mikrodalga fırınlar, 25 Ekim 1955’te Tappan şirketi tarafından satışa çıkarılmıştır. Günümüzde ABD’de yaklaşık olarak 80 milyon mikrodalga fırının olduğu tahmin edilmektedir.

Tappan Microwave

Mikrodalga fırınlarda 2,54 GHz’lik bir frekans kullanılır. Bu frekansın kullanılmasının önemli bir sebebi  su moleküllerinin rezonans frekansıdır. Bunun sonucu olarak 2.54 Ghz’lik mikrodalga ışıma en çok su tarafından emilecektir. Çoğu yiyecek de su içerdiğinden ısınmaktadır. Mikrodalga fırında kullanıma uygun tabaklar ve diğer kaplar da su içermediğinden ısınmayacaktır.

structured water molecules

Etiketler: Mikrodalga Fırınlar Hakkında Bilmediğimiz Mikrodalga fırınlar nasıl çalışır? Tüm merak ettiklerimiz
Aralık 29, 2018
Listeye dön